ASANSÖR HARİCİ KURTARAN TAKILMASI

ASANSÖR HARİCİ KURTARAN TAKILMASI

Asansör sistemleri artık hemen apartman ya da diğer yüksek katlı binalarda kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde oldukça yüksek katlara ulaşım birkaç dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Her geçen gün kullanımı yaygınlaşan asansörlerin zaman içerisinde deformasyona uğraması gibi olumsuz durumlar da gerçekleşebilmektedir.

Asansörlerin arızalanmasından dolayı kaynaklanan problemler kişilere ciddi zararlar vermektedir. Bu gibi arızalanmalar uzman teknik servislerin yardımları ile çözülebilmektedir. Fakat bütün bunların yanı sıra olağan dışı herhangi bir durumda asansörlerin ve içerisinde bulunan kişilerin güvenlikleri de düşünülerek bazı hayat kurtaran sistemlerin de kullanılması gerekmektedir. Bu sistemlerin asansörlerde bulunması kişilerin hayati tehlike arz eden problemlerden hiçbir zarar almadan kurtulmalarını sağlamaktadır. Son yıllarda geliştirilmiş olan ve oldukça da kullanılan deprem sensorlu hayat kurtaran sistemleri asansör sistemlerinde kullanılmaya başlamıştır. Bu sistemler sayesinde oluşabilecek her türlü deprem sensorlar yardımı ile öncesinden tespit edilebilmektedir. En küçük sarsıntılara bile duyarlı olan bu sistemlerin hangi sarsıntı şiddetinde çalışacağını da kullanıcılar tarafından belirlenebiliyor. Belirlenen sarsıntı şiddetinin aşıldığı sarsıntılarda sistem otomatik olarak asansör kabinini en yakın bir katta durdurarak kapılarını açıp kişilerin asansörlerin dışına çıkmasını sağlamaktadır. Bu hayat kurtaran sistemde sadece deprem değil diğer birçok sarsıntı ya da olumsuz durumda çalışabilir olması kişilerin güvenlik sistemlerini en yüksek seviyeye çıkarabilmektedir. Gün geçtikçe artan yüksek katlı binalarda kullanılmasının zorunlu hale geldiği bu hayat kurtaran sistemleri Aydın Es asansör sistemleri de önermektedir. Aydın Es asansör bünyesinde çalışan uzman çalışma ekibi ile birlikte asansörlere montajı yapılan bu hayat kurtaran sistemlerin düzenli olarak bakımları da yapılmaktadır. Asansör sistemlerinin birbirlerinden farklı kabin büyüklükleri olmak ile birlikte taşıyabilecekleri yük miktarları da birbirilerinden farklıdır. Gereğinden fazla yük taşıyan asansörlerin halatlarının büyük bir tahribata uğraması da oldukça olağan bir durumdur. Böyle bir durumda oluşacak bir sarsıntı da bu hayat kurtaran sistemler tarafından tespit edilerek kişileri büyük tehlikelerden kurtarabilmektedir. Bütün bu hayat kurtaran sistemlerin yanı sıra her asansörde bir yangın alarmının da bulunması gerekmektedir. Elektronik kabloların birbirileri ile teması halinde çalışan asansörlerde oluşabilecek herhangi bir yangın durumunda da anında müdahale edilmesi gerekebilir.

Aydın Es asansör sistemleri tarafından da önerilen bu hayat kurtaran sistemlerinin takılması ve montajında büyük bir dikkat ve deneyim gerekmektedir. Bu hayat kurtaranların asansörlerde bulunması ile birlikte kişilerin güvenlik tedbirleri de sağlanmış olur.